30 let Muzea MHD (1993 - 2023) 20. část

Rok 2009 se točil hlavně kolem příprav na oslavy stého výročí střešovické vozovny. Již v roce 2008 byla zadána výroba replik nábytku do salónního vozu ev.č.200 a ten byl v tomto roce dokončen. Finišovala také oprava trolejbusu Tatra 400, vůz byl nejprve přetažen do hostivařské lakovny a po návratu dostrojen a připraven na uvedení do "nebe" jak pan Kysela nazýval muzejní expozici.

Novým přírůstkem se stala tyristorová tramvaj T3M ev.č.8084. Ta se stala druhým vozem T3.

K cíli se přiblížilo také "Róčko" a v dílnách proběhlo finální fotografování. Ovšem jen z vnějšku, interiér autobusu ještě čekal na čalouníky.

V roce 2009 slavila vozovna Střešovice 100 let od svého zprovoznění. K tomuto výročí vydal akademický malíř Jiří Bouda drobnou grafiku.
Na začátku roku však bylo ještě do stoletých oslav ještě daleko. Muzejní ponorka ev.č.3063 dostala jako dárek kapsu na tágo (výhybkovou tyč) umístěnou do původní polohy, pod reflektor dřevěnou rozetu, zpětné zrcátko uchycené na střechu zvenku a povedlo se zajistit i originální vnitřní zrcátko k řidiči.
V dubnu proběhla zkouška nového nábytku do salónního vozu ev.č.200. Na zemi je ještě kubistický koberec z obýváku po paní Kyselové (maminky správce sbírky).
V srpnu byla převezena Tatra T400 do hostivařské do lakovny.
V roce 2009 skončila soutěž mezi vytipovanými šesti tyristorkami pro budoucí muzejní zachování. Jako první dojezdil kilometry do vyřazení vůz ev.č.8084 ve Strašnicích a stal se vítězem.
V září 2009 byl převezen do Střešovic. Posléze se podrobil opravě v Ústředních dílnách DP.
V září se také vrátila Tatra z lakovny a ve Střešovicích byla dostrojena.
Pomocné vozíky pod skříně autobusů nebyly novinkou, ale po vysvobození jednoho z nich zpod skříně vozu Škoda 506N se zase ocitly pospolu a pro lepší přehled dostaly evidenční čísla. 6003 měl vozík na obsluhu kladky vozu T1.
Škoda 706RO byla v dílnách už skoro hotová a tak proběhlo fotografování do katalogu. V pozadí fekální V3S.
V interieru "Róčka" ještě hotovo nebylo, čekalo se polštáře a opěrky sedadel.
Říjen byl konečně ve znamení stoleté oslavy vozovny. Hvězdou se stal salonní vůz ev.č.200 s nově dokončeným nábytkem. Koberec tentokrát věnoval sám vedoucí jednotky, ing.Pokorný ze své chaty. Běhoun docela ladí s vozem a je zde dodnes.
Během oslav také došlo k předání žezla na pozici správce sbírky Luboše Kyselu (uprostřed) vystřídal Ondra Láska (zcela vlevo).
Dvoustovka podnikla i několik jízd s pozvanými hosty usazenými na novém nábytku.