Staronový exponát: Výhybkářská budka.

V expozici Muzea MHD můžeme znovu obdivovat staronový exponát vyhybkářské budky vyrobené v libeňské loděnici v šedesátých letech minulého století.

Ne, že by budka v muzeu nebyla, ale v posledních letech měla jinou funkci, sloužila jako pomocná pokladna. Důvodem byla nutnost zbudování dalšího okénka po zavedení EET v roce 2016. Její potřeba se již ukázala zbytečnou a z budky tedy zmizela tiskárna a pokladna a nahradil jí zase historický telefon, výhybková tyč a koště na odmetání nečistot. Po vystěhování novodobého vybavení lze i spatřit otvor v podlaze kudy byla tyčí přestavována vyhybka.

Budka by časem ještě měla změnit stanoviště a od vrat se přesunout více do hloubky expozice. To však bude možné až po odpojení internetového připojení, zatím tedy máme v muzeu jedinou vyhybkářskou budku s internetem.

V Muzeu MHD jsou vystaveny dvě vyhybkářské budky, dřevěná ze třicátých let 20.století a mladší plechová modrá z let šedesátých.
Poté co budka dosloužila v provozu coby poslední stanoviště výhybkáře na Floře, byla převzata naším muzeem. Po opravě byla v roce 2000 převezena do naší expozice.
V roce 2016 bylo zavedeno EET a nebylo již možné prodávat vstupenky pro výpravy přímo, víkendová pokladna zase obsahovala i další prodejní předměty a tak bylo potřeba prodej oddělit. Jako nouzové řešení bylo zvoleno využití vyhybkářské budky. Kvůli nutnosti napojení na internet se tak stala první vyhybkářskou budkou s internetem.
Jako pokladna sloužila do roku 2021, letos byla navrácena jako muzejní exponát.
Do budky se zpět nastěhovaly historické předměty. Uprostřed podlahy je kryt otvoru pro ovládání výhybky, táhlo bylo vyvedeno pod vozovkou až k budce.
Boční okno se vyklápí dovnitř, běžnou výbavou byly i spouštěcí rolety a velká plocha skel byla obsluhujícím personálem často zmenšována i polepením novinami.
Výhybková tyč se odkrytým otvorem zasunula do táhla, pod stolkem se nacházelo i elektrické topení.
Za zády pracovníka je úzká skříňka a nad ní pojistková skříň se zásuvkou a vypínačem osvětlení. Zásuvka je na opačné straně.
Notně zašlý výtisk Pražského Dopraváka z roku 1969 zachycuje jednu z prvních budek pro vyhybkáře umístěnou na Náměstí Republiky. Zmiňuje se zde, že dispečeři si na ně ještě musí počkat.