30 let Muzea MHD (1993 - 2023) 21. část

Rok 2010 byl poměrně plodný. V expozici stály dva trolejbusy a přibyla i druhá třívozová souprava tramvají. Tentokrát ze dvou "vamberáků" ev.č.638 a ev.č.728 za motorákem ev.č.297. Souprava představuje modernizace vozů v padesátých letech.

V autobusových dílnách skončila úspěšná oprava Škody RO a v podstatě ihned na ní navázala oprava trolejbusu Praga TOT.

Pro plánované rozšíření expozice ve 3.hale byl dopraven už druhý vůz metra ev.č.2374. V současnosti je zřejmé, že expozice ve 3. hale bude nakonec koncipována jinak a oba vozy metra tedy dočasně Střešovice opustí.

Na závěr roku 2010 byl ještě z dílen přivezena opravená tyristorka ev.č. 8084 a zatlačovačka SZ1.

Novinkou sezony 2010 bylo sestavení třívozové soupravy z padesátých let. V čele motorový vůz ev.č.297 s vleky - vamberáky ev.č.728 a ev.č.638.
Ne vždy slavíme jen úspěchy a tak hned v dubnu se povedlo nabourat "Ešemku". Naštěstí ne nijak fatálně a dnes už na ní nenajdete po nehodě žádnou stopu. Šlo již o druhou nehodu autobusu ŠM v historii muzea MHD. Jedinou ochranou by tak bylo s autobusy nejezdit...
V červnu se rozjezdilo RO, zatím jen po areálu hostivařských dílen.
Do muzea ve Střešovicích muselo přijet na podvalníku, protože se čekalo na vyřízení papírů.
Tu samou noc na stejném podvalníku odcestoval trolejbus Praga TOT do dílen na opravu.
V Hostivaři, ale v dílnách metra mezitím proběhla oprava "brikety" 2374 pro budoucí expozici metra ve Střešovicích.
V expozici samotné už byly k vidění dva trolejbusy, Tatra 400 a Škoda 8Tr.
Škodovka se v říjnu vydala na křest památníku trolejbusů na Orionce. Stopa byla bez proudu ač by si mnozí přáli, aby trolejbus aspoň popojel. V té době jsme však netušili, že Škodovka už je nepojízdná. Při výjezdu na Orionku se jí totiž rozlámala poloosa a jízda na tyči přes celou Prahu lom ještě zvětšila.
V noci z 18. na 19.října projelo Prahou metro po povrchu. Jelo se přímo z Hostivaře a ve střešovicích se čekalo na rozednění.
Za deního světla byl vůz metra složen pomocí rampy na 15.kolej. Tam zatím stojí dosud, ale než se vybuduje nově zamýšlená expozice bude muset zase své místo dočasně opustit.
V listopadu přijela z dílen v Hostivaři po opravě i tyristorka ev.č. 8084.
V noci z 25. na 26. listopadu 2010 projel Prahou průvod se zatlačovačkou SZ1 z Hostivaře do Muzea. S maximální opatrností za účasti jeřábu se zatlačovačka proplížila Prahou. čekání na průjezd nočních linek u Národního divadla.