Muzeum MHD nejnavštěvovanějším turistickým cílem na území městské části Praha 6

Muzeum MHD ve Střešovicích, které provozuje Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), je dle zveřejněných údajů České centrály cestovního ruchu - CzechTourism za rok 2022 nejnavštěvovanějším turistickým cílem na území městské části Praha 6 s takřka 28,4 tisíci návštěvníky. S výrazným odstupem návštěvnosti se na 2. a 3. místě umístily Müllerova vila (6,5 tisíce návštěvníků) a Bílkova vila (5,7 tisíce návštěvníků).

Muzeum MHD ve Střešovicích je pro veřejnost během prázdnin otevřeno o středách a víkendech. Návštěvníci si v jeho expozicích mohou prohlédnout více než čtyři desítky historických vozidel veřejné dopravy, ale i modelů, historických fotografií, historických dokumentů, jízdenek či plánků.

Mezi pražskými turistickými cíli, zaměřenými na vědu a techniku se pak návštěvností Muzeum MHD umístilo na pátém místě za Národním technickým muzeem Praha (238,5 tisíce návštěvníků), Planetáriem Praha (153 tisíc návštěvníků), Národním zemědělským muzeem v Praze (134,1 tisíc návštěvníků) a Štefánikovou hvězdárnou (51,7 tisíc návštěvníků).

Zájem fanoušků veřejné dopravy, ale i běžné veřejnosti o Muzeum MHD v pražských Střešovicích v uplynulých letech výrazně narostl. Svědčí o tom nejen rekordní návštěvnost v letech 2019 a 2022, ale také kolik času uplynulo mezi jubilejními návštěvníky. Celkově stotisícího návštěvníka Muzeum MHD v Praze přivítalo v neděli 11. července 2004, tj. více než 11 let od zahájení svého provozu. Čtvrtmiliontého návštěvníka pak zaznamenalo na Velikonoční pondělí 9. dubna 2012. První čtvrtmilion návštěvníků přišel za necelých 19 let provozu muzea, za necelých 11 let pak další čtvrtmilion. V letošním roce již Muzeum MHD navštívilo dvacet tisíc návštěvníků a podle vývoje návštěvnosti je předpoklad, že dalších deset tisíc návštěvníků do něj ještě do konce roku zavítá.

Muzeum MHD ve střešovické vozovně zahájilo svou činnost 14. května 1993. Během prvního roku své existence zaznamenalo 6 009 návštěvníků, tj. v průměru maximálně 140 lidí za den. V 90. letech se návštěvnost muzea nezřídka pohybovala jen v průměru kolem 70 až 80 lidí denně. Muzeum bylo otevřeno pouze o víkendech a státních svátcích.

V roce 2017 Muzeum MHD v Praze už zaznamenalo celkem 23 308 lidí, tj. zhruba čtyřnásobně více než v polovině 90. let. O rok později, v roce 2018 to bylo už 24 155 návštěvníků, meziročně o necelé čtyři procenta více. V roce 2019 průměrná denní návštěvnost muzea o sobotách, nedělích a svátcích, dosáhla 269 lidí, přičemž celkový počet návštěvníků v roce 2019 byl rekordní, a to 32 196. Meziročně se jednalo o nárůst přesně o třetinu, o 33,3 %.

V letech 2020 a 2021 návštěvnost muzea silně ovlivnila pandemie covidu-19, zavedená protiepidemická opatření a omezená mobilita obyvatel, i přesto po oba roky muzeum přivítalo více než 15 tisíc návštěvníků. V roce 2020 bylo Muzeum MHD v Praze otevřeno celkem pouze 76 dní a návštěvnost dosáhla 15 904 osob. V roce 2021 byla návštěvnost Muzea MHD o něco málo nižší než o rok dříve, ale stále si držela vysoký standard a opět se podařilo překonat hranici 15 tisíc návštěvníků.

Muzeum, které se nachází v historickém objektu tramvajové vozovny v pražských Střešovicích, nabízí zajímavý program, i když právě neprobíhají speciální akce. Návštěvníci si mohou prohlédnout jedinečnou sbírku památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálá expozice je zde k vidění od roku 1993 a nabízí nevšední zážitek. Už samotná vozovna byla v roce 1991 vyhlášena technickou památkou. Stavba vznikla v roce 1909 a je typickou ukázkou účelových dopravních staveb Elektrických podniků hlavního města Prahy z období počátků MHD. Svému účelu sloužila až do roku 1992, kdy byla přestavěna na muzeum.

Vstupné do muzea činí 100 korun, pro děti a seniory je zlevněné vstupné za 60 korun. Rodiny (2 dospělí, až 3 děti) mohou využít rodinné vstupné za 250 korun.