Nápis »Lanová dráha« na svém místě v Muzeu MHD

Ve třetí lodi střešovické tramvajové vozovny, v místě budoucí expozice metra a lanovky je již zavěšen nápis pocházející od dolní stanice Újezd lanovky na Petřín. Renovace a záchrana nápisu je společným dílem hned několika středisek DPP. Směrovka k dolní stanici byla na svém místě od Sokolského sletu 1948, přežila dokonce i dvacetiletí neexistence lanovky. Až po výzvě majitelů domu na Újezdě k uhrazení poplatku za pronájem, následovalo logické odstranění nápisu. Parádu tedy teď bude dělat v expozici Muzea MHD, návštěvníkům se ukáže po dokončení rekonstrukce třetí haly. V prvních dvou je současná expozice a rozšíření o metro a lanovku dojde až po návratu autobusů do Střešovic v příštím roce.

Třetí hala bude nyní sloužit pravidelnému provozu, budou odtud vypravovány linky 23, 41 a 42, včetně smluvních jízd.

A proč už je tedy nápis zavěšen na místo? Skladovací prostory Muzea MHD nejsou neomezené a nápis je tak celkem bezpečně uklizen kde nikomu a ničemu nepřekáží a je menší šance, Že by mohlo dojít k jeho poškození.

Od roku 1948 do loňského srpna byl nápis umístěn na činžovním domě u dolní stanice Újezd, v současnosti už jsou na budově pouze otisky ve fasádě.
Po nátlaku majitelů domu na placení nájmu za reklamní prostor, byla písmena odstraněna a předána do Muzea MHD.
Postupně byla písmena zrenovována. Došlo k  obroušení starého nátěru včetně zbytků fasády, vyrovnání povrchu a sletování prasklin.
Nový nátěr podle původní spodní vrstvy barvy, tedy světlá rumělka.
Rozměřování mezer mezi písmeny tak, aby se nápis vešel na nové místo na vnitřním štítu haly.
Pro zavěšení byl nakonec zvolen původní systém pomocí háčků, s tím, že se háčky připevní na desky a ty se přišroubují na zeď.
Tady už je nápis na deskách zachycený pomocí háčků.
Od pondělí 29. ledna 2024 tedy konečně hotovo! Návštěvníci Muzea MHD si nápis budou moci prohlédnout až po dokončení rekonstrukce třetí haly na expoizici metra a lanové dráhy. Pod nápisem bude stát jeden ze současných vozů lanové dráhy z Petřína.